Zajímavé

Na této stránce Vás čeká mozaika toho, co nám chutná a co nás baví.

Jestliže jsem se zmínil, že zde budou nějaké recepty, rozhodně mě nenapadlo, že si jich budete přát víc než pár, což jsou dva J Dávám tedy k lepšímu několik receptů, ale rozhodně tu nehledejte kuchařku pana Dobromila Rettiga. V každém případě tyhle recepty jsou určené spíše nám mužům trosečníkům jako poslední záchrana. Jsou to většinou velice jednoduchá jídla, protože s naší malou beruškou toho prostě víc nestihnu.

A co tu zatím najdete ?

Avokádo Nové

Fazole za pár korun

Bircher Müsli

Salát A-la Tuňák

Salát Cézar

Máte rádi FAZOLE ?

Jsou užitečným zdrojem draslíku, fosforu, železa, zinku, kyseliny listové a bílkovin. Lze je využít pro přípravu salátů, polévek, kaší, zapečených jídel, pomazánek či gulášů. Fazole mají však i své léčebné účinky.

Jeden šálek (tj. asi 180 g) sušených vařených fazolí denně by měl:

snížit koncentraci škodlivého LDL cholesterolu

stabilizovat inzulín a krevní cukr (pozor na luštěniny z konzerv - ty mohou hladinu cukru zvyšovat)

snížit krevní tlak

postarat se o pravidelnost stolice

ochraňovat před vznikem hemoroidů a rakoviny střev

Když se řeknou fazole, tak mě okamžitě napadne jeden recept za pár korun. Nevím, jak jste na tom s fazolema vy, ale já je miluju. Fazole jsou strakaté , bílé, černé, červené a krom toho, že se dají různě upravovat, jsou i zdravé. Začneme dětmi, pro které fazole nejsou vhodné do 1 roku, kvůli špatné stravitelnosti (bílkoviny,nadýmání). Snad nám to tihle drobečkové prominou.

Většina lidí v našem okolí nemá v oblibě ztrácet čas u plotny a proto mám levný a rychlý recept. Pro dvě osoby Vám postačí jedna plechovka fazolí v tomatové omáčce, kterou běžně dostanete v obchodě. Jestli mohu doporučit, tak obchodní dům Třesko nabízí takové fazole dokonce za 7,50Kč a jsou vynikající. Za zmínku stojí Baked Beans, ale cenou jsou trošku jinde, i když jsou chuťově také velmi dobré.

Potřebujete: kapku olivového oleje, 1 cibuli, 1 česnek, 2 rajčata, 2 tenkostěné papriky, sůl, pepř, chili omáčku a pokud potřebujete maso, použijte debrecínský párek. Já osobně se snažím maso omezit. Místo masa můžete na závěr nastrouhat tvrdý sýr nebo pokrájenou mozzarelu (italský sýr).

 

Cibulku si nakrájíte nadrobno a osmahnete zprutka na pánvi. Přidáte nakrájená rajčata a papriku a necháte dusit do změknutí. Nezapomeňte osolit. U zeleniny doporučuji nepřešvihnout čas dušení, aby nebyla rozblemcaná. Je-li zelenina all right (připravená) přidáme obsah naši fazolové plechovky a zhruba tak pět minutek všechno povaříme. Ničím nezahušťujte, páč to udělají fazole sami. Na závěr přidáte,protlačený česnek, chilli omáčku, pepř, a třeba opražený párek nebo již zmiňovaný sýr. Podáváme s čerstvým chlebem nebo opečeným toustem.

Doufám, že vám chutná. Jen pozor na zvýšenou koncentraci plynů.

 

 

Víte , že MÜSLI má původ ve Švýcarsku ?

 

Jistý švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner je považován za vynálezce müsli. V roce 1900 vytvořil obilninu se strouhaným jablkem, citronovou šťávou, mlékem a ořechy. Tato potravina měla sloužit jako denní ochrana před nemocemi všeho druhu a byla podávána výlučně v jeho nemocnici.

 

Pokud máte rádi zdravé mlsání nebo jste nakloněni zdravému životnímu stylu, mám pro vás recept, jak si takové mlsání připravit.

 

Bircher Müsli

Potřebujete: Ovesné vločky, nejlépe Bio s klíčky, protože jsou velice jemné a nemusíte čekat, až pojmou vlhkost a změknou. Dále asi 1dc jablečného nebo pomerančového džusu, doporučuji bílý sladký jogurt Dan a on ne a pokud je šance, že je čerstvé ovoce (nastrouhané jablko, pokrájený banán, nebo kiwi), tak čerstvé ovoce. Alternativa může být i ovoce mražené. Je možné dle chuti přisladit a to nejlépe hnědým cukrem. Další vhodné ingredience: med, vlašské oříšky, rozinky. Ve fantasii chutí se meze nekladou.

 

Ovesné vločky zalijte džusem dle vašeho výběru. Ale tak, aby ovesné vločky v džusu neplavaly! Poté přidejte jogurt a nechte tak 5 minut odpočívat. Pokud máte raději sladší chuť, přidejte již zmíněný hnědý cukr nebo med. Na závěr přidejte vámi zvolené ovoce, rozinky nebo oříšky. A je hotovo. Výhodou oproti koupenému produktu je cena a jistota toho, že víte, co jíte. Tato laskomina je vhodná pro lidi od 1 do 99 let. Dobrou chuť a nemyslete přitom na váhu!

 

Salát A-la Tuňák

Do takového salátu pro 2 soby, potřebujete: Šťavnatou mrkev, 1 plechovku tuňáka v oleji, cherry rajčátka, vařené vajíčko natvrdo, sůl, pepř, kapku olivového oleje.

 

Očištěnou mrkev nastrouhejte na slzičky.Smíchejte s kapkou olivového oleje, přidejte dle chuti sůl a pepř (nejlépe použít čtyři druhy pepře v mlýnku). Nezapomeňte na olej, jinak se vám z mrkve nevyloučí betakarotén. Mrkev v tomto salátu tvoří základ a tak ostatní suroviny přijdou nahoru. Volně pokládejte cherry rajčátka. Přebytečný olej z tuňáka slejte, aby vám to neplavalo v oleji, ale volně vyklopte na mrkev a rajčata. Dozdobte vajíčkem a je to hotovson. Podávejte s otoustovaným chlebem potřeným máslem. Prosím, ne máslem druhojakostním z Belgie, ale  Českým čerstvě zmražený máslem z Třeska.

Kdo nemiluje rajčátka (jako moje ženuška), nahradí např. okurkem nebo kukuřicí.

 

Salát Cézar (jezte i očima) 

Tenhle salát je trochu složitější, ale jen vo fous.

Potřebujete: Římský nebo ledový salát, majonézu, bílý jogurt, kuřecí ňadro, sůl, 4barevný pepř, koření na kuře steak, mraženou kukuřici, slaninu, strouhaný parmezán, sojovou omáčku, česnek.

V první řadě si připravte ňadro a to tak, že je lehce promněte (samo, že to kuřecí). Pak je nakrájejte na drobné nudličky a osolte, použijte vámi zvolené koření na kuře steak a smíchejte s několika kapkami sojové omáčky a oleje. Je to taková marináda, která se vyplatí, i když si kuře děláte jen tak na pánev. Nechejte kuřecí prso tak asi hodinku naležet. V mezičase si očistěte salát a nechte řádně odkapat vodu, jinak se vám to smíchá s dressinkem a nebude to good. Nakrájejte jej na kostky.

Příprava dressinku: Majonézu a jogurt smíchejte půl na půl. Dle chuti osolte,opepřete a přidejte protlačený česnek. Vše dobře promíchejte.

Nakrájený a osušený salát smíchejte s dressinkem a nandejte jej na talíře. Kukuřici si můžete udělat na másle společně se slaninou a přidat do salátu. Kuře osmahněte a také přidejte do salátu. Na závěr posypte nastrouhaným parmezánem.

Podávejte s naší českou topinkou nakrájenou na kostky nebo s otoustovaným chlebem.(Můžete zakoupit i česnekové krutony, ale jsou celkem drahé.)

 

 

Mým dalším zdrojem inspirace pro vaření je Avokádo.

S tímto druhem zeleniny, jestli ho mohu považovat za zeleninu jsme se chuťově setkali v jedné daleké zemi. Pokud se pro tento jednoduchý recept rozhodnete, budete potřebovat: 1 Avokádo,sůl, 4barevný pepř,kapku citronové šťávy, česnek

Dříve než začneme připravovat pomazánku z Avokáda něco si o něm řekneme. Avokádo je plod podobný hrušce a jeho velikost se pohybuje od několika centimetrů (průměr 4 – 5 cm). Barva je různá, od tmavozelené a žluté po červenou až skoro černou. Je bohatým zdrojem vitamínu E, B6, draslíku a hořčíku. Má až 15% přirozeného tuku, především ve formě nenasycených mastných kyselin, které mohou snižovat cholesterol v krvi.

Co je důležité při koupi plodu Avokáda: Avokádo, které je zralé, je při stisknutí prstem mírně měkké, ale ne kašovité. Konzumuje se dužina, která má máslovou konzistenci a to díky vysokému obsahu tuku.

 

Jestliže máme plod Avokáda, tak jej potřebujeme zbavit slupky. Nejprve Avokádo rozřízneme jakoby napůl, ale určitě se vám to nepovede, protože uvnitř Avokáda se ukrývá velice tvrdá pecka. Jestliže máte nožem avokádo naříznuté po celém obvodu, až k pecce, můžete jej otevřít. Asi tak jako když si chcete otevřít, třeba krém na obličej. V ruce budete mít dvě poloviny avokáda z nichž jedna bude mít stále onu pecku. Do poloviny avokáda z peckou zasekněte nůž a do protipohybu hodinových ručiček nůž s peckou otočte. Tak vám zůstanou dvě krásné poloviny avokáda, které vydlabete pohodlně lžičkou. Když je plod nezralí tak se vám to nepodaří, na to pozor. Jestli máte poloměkkou zelenou hmotu v misce, tak jste na správné cestě za dobrou pomazánečkou. Avokádo rozmačkejte vidličkou až na kaši a postupně přidávejte, sůl, pepř, česnek, a pro někoho citrónovou šťávu kterou já nedávám. Všechno to pěkně zamíchejte a můžete podávat. Doporučuji na otoustovaný chléb, naši poctivou topinku nebo kukuřičné lupínky Nachos.

 

 

6. 5. Radoslav

Zítra: Stanislav

Návštěvnost stránek

009151
blueHousesAcrossTop[1].gif